קונדוליסה רייס בכנס תמיכה בפלסטינים

Condoleezza_Rice
Condoleezza_Rice

קונדוליסה רייס בכנס תמיכה בפלסטינים: הפלסטינים הם המשכילים, המוכשרים והחרוצים בין עמי המזרח התיכון…!" מבוכה בחוגי הממשל בארץ עקב הופעתה של מזכירת המדינה האמריקנית בכנס "ארגון המשימה האמריקני למען פלסטין". בעוד שרים וחברי כנסת מהקואליציה מתחמקים מתגובה – בולטת תגובתם החריפה של אישי ציבור המבטאים את מורת רוחו של הקהל הרחב.

מאת: יוסף עברון

יורם אטינגר, ששימש ציר בדרגת שגריר לענייני הקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון בשנים 1989 –1992 וקודם לכן, קונסול כללי של ישראל בטקסס ב- 1985-1988 – תוקף בחריפות את השקפת עולמה הפוליטית של קונדוליסה רייס, כבת טיפוחיהם של ברנט סקאוקרופט, וריצ'רד האס הפרו פלסטינים.

פרופסור אפרים ענבר, ראש החוג למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, טוען, שרעיון "המדינה הפלסטינית" לצידה של ישראל, מת זה כבר ושבק חיים אלא שאנשי משרד החוץ האמריקני הנם האחרונים להכיר בכך.

בהופעה ראשונה לפני השדולה הפלסטינית של "ארגון המשימה האמריקני למען פלשתין" בוושינגטון, שבראשו עומד ד"ר זיאד אסלי, התומך בהקמת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67', הצהירה שרת החוץ של ארצות הברית, קונדוליסה רייס, "כי לא יכולה להיות לאמריקה מורשת גדולה יותר מלהביא להקמת מדינה פלסטינית… ואני עצמי מחוייבת לכך…!". ועוד אמרה, כי העם הפלסטיני סבל והושפל זמן רב מדי וכי יש באפשרותו להעניק רבות לקהילה הבינלאומית. הפלסטינים – הכריזה – הם המשכילים, המוכשרים והחרוצים בין עמי המזרח התיכון…!"

יורם אטינגר (בראיון ל"קול ישראל" (12.10.2006):
להערכתי, אין כאן שום הפתעה, ביום מינויה ליועצת לביטחון לאומי על ידי הנשיא בוש, כבר אז טענתי, שאין לצפות למשהו אחר מבן טיפוחיו של ברנט סקאוקרופט, שהיה היועץ לביטחון לאומי של האבא בוש ונמנה על מבקריה החריפים ביותר של ישראל בוושינגטון ונודע בתמיכתו הבלתי מסויגת בפלשתינים. ומה כבר ניתן היה לצפות מקונדליסה רייס, שרואה בריצ'רד האס את האורים והתומים לגבי המזרח התיכון, שהרי היא עצמה איננה מזרחנית. ואין לשכוח, שרק לפני ימים ספורים אירח ריצ'רד האס את נשיא איראן, מחמוד אחמדיניג'אד, במכון, שהוא מהווה את מנהלו. ריצ'רד האס גם היה הארכיטקט של העימות המפורסם, בין הנשיא בוש האב, לבן יצחק שמיר.

אין גם לשכוח, שקונדליסה רייס היא מזכירת מחלקת המדינה ולא עשתה כל מאמץ להביא לשינוי בתפיסת העולם של מחלקת המדינה אלא השתלבה יפה בתוכה; ותפיסת העולם של מחלקת המדינה האמריקנית אינה ספוגה, כידוע, אהדת יתר לעם היהודי; בשנים 1947-1948 התנגדה, כזכור, ל ה ק מ ת ה של מדינת ישראל.

להערתו של המראיין, יעקב אחימאיר, אם אין לפרש את התנהגותה של קונדליסה רייס גם על הרקע האישי, כבת למשפחה שחורה, שראתה את האפליה הגזעית באלבמה ואת מדיניות האפליה כלפי השחורים עד לשנות ה-60 המוקדמות, כך שאינה יכולה לנתק עצמה מהחוויה האישית הקשה הזו – השיב אטינגר, שלדעתו, תפיסת עולם אישית ולא תפיסת עולם אתנית היא המניעה את קונדליסה רייס, המאמינה שהנושא הפלסטיני הוא שורש הטרור האיסלמי האנטי אמריקני והמקור לאי היציבות במזרח התיכון; כאילו קיים קשר בינו לבין הרדיקליות האיראנית או ה"סדאמית".
היא מתעלמת מהעובדה, שבשנים 1995-2000 נהרגו עשרות אמריקנים מהטרור הפלסטיני (שלא לדבר על ה-11 בספטמבר השחור), דווקא בתקופה, שארצות הברית לחצה על ישראל וחיזרה אחרי הפלסטינים.

המראיין (אחימאיר): האינך סבור, שהגברת רייס רואה קשר בין המצב של הפלסטינים לבין מצב השחורים בארצות הברית עד לשנות ה-60 של המאה הקודמת ?
אטינגר: אפילו כך, האם זה מצדיק את אמרותיה, "שלרשות הפלסטינית יש כל כך הרבה לתרום לאנושות? איזו תרומה יש כאן מצידם: החינוך לשנאה? החינוך להפרת התחייבויות? זריעת טרור חסר תקדים, ללא אבחנה? ההתחברות לכוחות השחור והרשע של צדאם , של איראן – זוהי התרומה חסרת התקדים של הפלשתינים לאנושות? זוהי השקפת עולם מוטעית ומטעה, הנוגדת את השקפתן של מרבית הציבור האמריקני, שבניגוד לקונדליסה רייס איננו רואה בהקמת מדינה פלסטינית את משאת נפשו – סיכם יורם אטינגר.

פרופסור אפרים ענבר – ראש החוג למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן ומנהל מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים – בראיון לסוכנות הידיעות השמרנית בוושינגטון cnsnews.com daily crosswalk. Com : "רעיון המדינה הפלסטינית מת ואין זה חשוב עד כמה הקהילה הבינלאומית תרצה בכך…ישנם בוושינגטון כאלה המבינים שפתרון "שתי המדינות" שבק חיים, אבל אנשי מחלקת המדינה יהיו האחרונים שיקלטו זאת…הנשיא בוש כבר הגיע למסקנה, שרעיון שתי המדינות מת… ובאשר לגברת רייס, שציינה את סיפור הצלחתה להגיע למעמדה כשרת החוץ, יש להזכיר לה – אומר פרופסור ענבר – שלא כמו הפלסטינים, היא חיה בארצות הברית, "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות…".

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s