ערב המלחמה תכננה ישראל לחסום התעלה

tiranערב מלחמת ששת הימים תכננה ישראל
לחסום את תעלת סואץ

יוסף עברון

בימי כהונתו של לוי אשכול כשראש ממשלה ושר ביטחון בתקופת "ההמתנה" של ערב המלחמה, נידונה באישורו תוכנית נועזת – לחסום את המעבר בתעלת סואץ, באמצעות טיבוע אונייה עמוסת מלט. הפתרון הטכני לביצוע החבלה הוטל, למרבית הפלא, על קצין המבצעים לשעבר של האצ"ל, עמיחי פאגלין ("גידי").
הנימוק: "יש לו ראש 'קומבינטיבי' למנגנונים מסוג זה…"
כזכור, היה זה פאגלין שפיתח בתקופת המחתרת סוגים שונים של פצצות ומוקשים, ביניהם כאלה, שאינם ניתנים לפירוק ולהזזה. (ראה הספר, "גידי – המערכה לפינוי הבריטים מארץ ישראל").

על השתלשלות הפרשה מספר אל"מ יוסף יריב, בראיון עם כותב המאמר ב-30.1.1997

פאגלין הצליח להכין את המנגנונים – אולם המלחמה הקדימה 

"היה זה ערב 'מלחמת ששת הימים' – נזכר יריב – "באותה תקופה הייתי מפקד היחידה המבצעית של המוסד'. תוכניות מתוכניות שונות עלו מדי פעם לדיון. אחת התוכניות הייתה לחסום את תעלת סואץ. לשם כך, עמדנו לרכוש אנייה גדולה, להעמיס בה מטען מלט ולהטביעה בכניסה לתעלה – כך שתחסום את כל המעבר. הבעיה הייתה איך לגרום לטיבועה ה מ ה י ר, לפני שהמצרים יצליחו לגרור אותה. ואז מישהו (היה זה כפי שהתברר, שר הביטחון דאז, לוי אשכול – י.ע.) העלה את שמו של עמיחי פאגלין והציע להיוועץ בו כ'חבלן מעולה'. אני זוכר שהשתמשו בביטוי 'יש לו ראש קומבינטיבי למנגנונים ולדברים מיוחדים'.

"נפגשנו. אינני זוכר מי זימן אותנו – רק זאת, שפתאום היה אצלי ביחידה וקיבל על עצמו את המשימה. הוא לא התקשה למצוא את הפתרון הטכני הדרוש; בנה מספר דגמים, הציגם לפנינו, ומיד ניגש לשלבי הביצוע. את העבודה עשה בבית המלאכה שלו בקרית-אריה ובמעבדות 'המוסד'. למיטב זכרוני, עשה הכול לבדו. מדי פעם היה מלווה זאת בהסברים. הוא הכין שניים-שלושה מנגנוני הפעלה לשביעות רצוננו, אלא שהמלחמה פשוט הקדימה אותנו – והדבר לא יצא אל הפועל".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s