מכתב גלוי לאבו מאזן

מכתב גלוי לאבו מאזן:
כשתחזיר לחיים את חללי מלחמת הקוממיות
תוכל לחזור אל ביתך בצפת

יוסף עברון

לקראת הדיון על זכות השיבה שאמור להתקיים בוועידה הקרובה (באדיבותו הרבה של ראש ממשלת ישראל, מר אהוד אולמרט), הודעת לפני ימים אחדים בראיון לעיתונות האמריקאית כי הזכות לדרוש או לוותר על דרישתהשיבה נתונה אך ורק בידיך, ואין בכוונתך לקבל תכתיבים מגורמי חוץ ובהם גורמים בינלאומיים… מיד לאחר מכן, אף הבהרת היטב את כוונתך, בהכריזך: " זכותי כפליט לחזור לביתי שבגליל…"

לאלה ששכחו או לא ידעו, מן הראוי להזכיר:  הבית בגליל, שננטש על ידי אבו מאזן לפני 59 שנה תוך קרב דמים אכזרי לחיים או למוות ואליו הוא תובע עתה לחזור – הנו בצפת, בירת הגליל העליון.  המופתי, חאג' אמין אל חוסייני, שישב אז בצור, תכנן לעבור אליה ערב צאת הבריטים מהעיר ולהכריז שם "על הקמתה של המדינה הערבית הפלשתינאית ועל צפת כעל בירתה הראשונה".

כשתחזיר לחיים את חללי מלחמת הקוממיות
תוכל לחזור אל ביתך בצפת

בפרוץ מלחמת הקוממיות היו בצפת פחות מאלפיים יהודים, לעומת 12 אלף ערבים ועוד 40 אלף כפריים בטבעת ההרים מסביב. כבר ביום ל' כסליו תש"ח, שבועיים לאחר הכרזת האו"ם על החלוקה, נפל בה החלל היהודי הראשון, מנחם מזרחי ז"ל, שנרצח בשוק בדם קר. מאז, במשך כחמישה חודשים, עד לשחרורה של העיר ב-11 במאי 1948, היה הרובע היהודי במצור, ומאות מיהודי צפת, גברים, נשים ונערים בשיתוף פעולה עם הפלמ"ח הגנו על העיר באומץ ובנחישות, מול התקפות עזות חוזרות ונשנות של שכניהם הערבים, ביניהם, ללא ספק, גם מקרב בני משפחתו של אבו מאזן, ובסיועם של כוחות "צבא ההצלה" של קואקאז'י, שהסתננו אל העיר בעזרתם של השלטונות הבריטים, לפני שהללו נטשו את האזור.

בפרק זמן זה נפלו 51 יהודים, מהם 11 אזרחים ו-40 לוחמים (מחציתם אנשי פלמ"ח), שחרפו נפשם למות למען שחרורה של צפת. בין הנופלים (בקרב על כיבוש המצודה) היה גם חברי מילדות, בן דודי, זאב כהן הי"ד.

לבקשתך, "לחזור לביתך בצפת", "הפליט", מחמוד עבאס, או יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן (ככל שתבחר להיקרא), אשיב בפשטות: החזר לחיים את כל אותם החללים, שנפלו בצפת בהגנתם על חייהם, על בני משפחותיהם, על נשותיהם, על טפם, מפני המון ערבי צמא הדם, שהסתער עליהם בחמת קצף, על לא עוול בכפם, תוך קריאות "אדבח אל יהוד" – אותן קריאות רצח, שהושמעו 20 שנה קודם לכן, במאורעות 29' , שעה שיהודים, חסרי הגנה, נשים, זקנים וטף נטבחו לאור היום על ידי פראי אדם חסרי רחמים – החזר לחיים את זאב, בן דודי, שאך מלאו לו עשרים אביבים והוא נפל על משמרתו, מבלי שזכה להקים משפחה בישראל – החזר אותם לחיים – התוכל ? באותה מידה תוכל גם לחזור לביתך בצפת !

מתוך 650 אלף האוכלוסין היהודים ערב מלחמת הקוממיות – נספו 6000 בקרבות, שכפיתם עלינו; 6000 איש ואישה, ביניהם ממיטב הנוער – שלא זכו לראות את השחר מפציע ונותרו מוטלים על אם הדרך.  זכות השיבה של פליטי תש"ח, שמספרם הלך ותפח ללא כל פרופורציה במהלך השנים – זכות זו אינה עוד בידיך, היא אבדה בתום מלחמת הקוממיות, מלחמה שכפיתם עלינו ועלתה לנו במחיר יקר, ב-6000 חללים, ובאלפי פצועים ונכים.

 מסלול החיים, יא אבו מאזן, הוא חד סטרי. אין דרך חזרה.

מפקד העיר צפת מאיר מיבר מצביע על קברו של זאב כהן ז"ל בן צפת, מפקד וסייר נועז שנפל בהתקפה הראשונה על המצודה
מפקד העיר צפת מאיר מיבר מצביע על קברו של זאב כהן ז"ל בן צפת,
מפקד וסייר נועז שנפל בהתקפה הראשונה על המצודה

וכשם שלא ניתן להחיות את 6000 חללי מלחמת הקוממיות – כך גם לא ניתן להחזיר לבתיהם את "פליטי 48 " (או את אלה ששרדו מהם). ומוטב שתכניסו זאת טוב טוב אל ראשיכם ותחדלו להשתעשע באשליות ולהתפטם בתקוות שווא, שאפילו שרת החוץ, קונדוליסה רייס, חרף כל אהדתה לפלשתינים, לא תוכל להגשימן; וגם לא מתיר האסירים, אהוד אולמרט, בעל המחוות הנדיבות; ואפילו לא רמון, נברן פחי האשפתות של ההיסטוריה בחיפושיו אחר כותרות חדשות, להשכחת חרפתו ומר קלונו.
אין מסע חזרה אל העבר, יא אבו מאזן, מה שהיה היה, או כפי שנאמר בפתגם הערבי: "אִילִי פַאת – מַת!"

 

 פורסם בערוץ שבע

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s