ריאיון עם שר הביטחון לשעבר משה ארנס

arensההגנה הטובה ביותר הייתה ונותרה – ההתקפה
מאת: יוסף עברון

ההפגזות באין מפריע לעבר יישובי הדרום, ללא כל תגובה הולמת, הנן חרפה מתמשכת; "התאזרחנו" במרחב המזרח התיכון והמלל תופס את מקום המעשים; התשובה לבג"ץ בנושא המיגון מתאימה לשלטון חסות זר ולא לממשלה נבחרת במדינה דמוקרטית; שכחנו את העיקרון, ש"ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה"; הפסקת אש עם כנופיות הטרור, לפני הכרעתם – זוהי מלכודת "דבש" שתוצאותיה מרות כלענה; הדרך היחידה להביס את החמאס היא באמצעות מבצע רחב היקף בדומה ל"חומת מגן", וככל שנשתהה יהיה המחיר כבד יותר – הזהיר שר הביטחון לשעבר משה ארנס.

שאלה: מר ארנס – כמי ששימש שלוש פעמים כשר ביטחון של מדינת ישראל – האם המדיניות הביטחונית של הממשלה הנוכחית נראית לך סבירה?

ארנס: התשובה היא לאו רבתי: לא הייתי שלם עם הדרך שבה התנהלה מלחמת לבנון השנייה ולמותר לשוב ולהרחיב את הדיבור על מחדליה; חלקו הראשון של דו"ח וינוגרד אך שב ומאשר את מה שכל אחד מהלוחמים וממאות אלפי האזרחים בישראל ידעו וחשו על בשרם. אשר לירי הקסאמים, ההפגזות באין מפריע לעבר יישובי הדרום, ללא כל תגובה הולמת מצדנו, הנן חרפה מתמשכת. הפלסטינים מפרשים את מדיניות ההבלגה כסימן מובהק של חולשה; כתוצאה מכך, גברה תעוזתו ושחצנותו של החמאס – הן בתחום הפוליטי (הצהרותיו החוזרות ונשנות, "שלעולם לא יכיר בישראל", כאילו עצם קיומנו תלוי ב"הכרתם), והן בעידוד היירי המאסיבי לעבר ישראל (בששת השנים האחרונות נחתו על יישובי הדרום כ- 6000 קסאמים ופגזי מרגמות, מבלי שהממשלה תנקוט בצעד ממשי לשים לכך קץ).

שאלה: האם פעולת ה"חיסולים" שבה נקטה לאחרונה הממשלה איננה תגובה הולמת להפסקת ירי הקסאם – ?
ארנס (בביטול): מעט מדיי ומאוחר מדיי… אולי היה לכך ערך כלשהו לאחר נחיתת טיל הקסאם הראשון לפני כשש שנים… כיום, לאחר התעצמותו באין מפריע של החמאס, בעקבות פינוי ההתנחלויות ונסיגת כחוחותנו מהאזור – הדרך היחידה להפסיק את חרפת ה"קסאמים" היא לשלוח את צה"ל לעזה; חזקה עליו שידע לבצע את המלאכה על הצד הטוב ביותר, אם רק יאפשרו לו להשלימה. וזוהי גם דעתו של הרמטכ"ל, השב וטוען באוזניהן האטומות של שרי הממשלה, שהדרך היחידה להפסיק את ההפגזות היא לשלוח את צה"ל לעזה, כדי שיסלק את הרקטות מטווח יישובי הדרום.
מה שמקומם אותי ביותר הוא המשפט הנבוב, החוזר ונשמע מפיו של שר הביטחון ושל כמה משרי הממשלה, "שכל יום מקרב אותנו לכניסה לרצועת עזה…"
עיני מי הם מנסים לאחז באמרה ריקה זו, את תושבי שדרות שנואשו מזמן מהבטחותיה של ממשלה זו ? את משגרי הרקטות שמזו עת רבה חדלו להתייחס לאיומי הסרק של ממשלת אולמרט ? הצהרות מלחמתיות ואיומי הפחדה חסרי מעש אפיינו מאז ומתמיד את מדינאי המזרח התיכון. עד כה יוצאת הדופן היחידה הייתה ישראל, שהעדיפה את הפעולה על פני ההצהרות המשולהבות. נראה, שהעידן הזה תם בתקופת שלטונה של ממשלת אולמרט.

שאלה: מה דעתך על תשובת הממשלה לעתירת המיגון של תושבי שדרות, " כי עפ"י חוק הג"א היא אינה מחויבת במיגון הבתים וכי חובה זו חלה על בעליהם?"
ארנס: זוהי תשובה מבישה. חובתה הראשונית של כל ממשלה היא לספק לתושביה, בכל רחבי המדינה, הגנה וביטחון מפני איומים וסכנות; תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה זכאים לכך ככל יתר אזרחי ישראל. אולמרט, כראש ממשלה, וכן כל אחד מן השרים התחייבו בפני הכנסת, "לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה…". קודם כול, למדינת ישראל – לריבונותה, לביטחונם של אזרחיה; תפקיד הממשלה וצה"ל על פי חוקי היסוד, לדאוג לביטחון ישראל ולאזרחיה, בכל האמצעים, וכל עוד הממשלה אינה פועלת ברצינות ובנחישות לשים קץ ליירי הקסאמים היא אינה רשאית להטיל את חובת המיגון על תושבי היישובים בנימוק המשפטי המפוקפק של "העדר חוק מפורש המטיל זאת עליה.".
זהו תירוץ עלוב ומביש המתאים לשלטון חסות זר ולא לממשלה נבחרת במשטר דמוקרטי. אישית, אינני חסיד של דוקטרינת המיגון: עדיף בעיני להגיע לאתרי השיגור ולהוציא את הטילים מכלל פעולה. יש לשוב לדוקטרינת ההגנה הישראלית הישנה והמנוסה, כשהעדיפות הראשונה היא להגן על האוכלוסייה האזרחית, אך בד בבד, להעביר מיד את המלחמה לשטח האויב. כיצד קרה, ששכחנו את הכלל, "שההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה" – כלל הברזל, שבעזרתו ניצחנו בכל מערכות ישראל הגדולות ?

שאלה: כיצד עלינו להתייחס לפנייתו של איסמעיל הנייה להפסקת אש עם ישראל בעקבות פעולות "החיסולים" של הימים האחרונים ?
ארנס (בנחרצות): יש לדחותה על הסף !
אל לנו לחזור על המשגה של הפסקת האש במלחמת לבנון, בלי שהכרענו קודם לכן את החיזבאללה. זוהי מלכודת "דבש" שתוצאותיה עלולות להיות מרות כלענה. במקום לעקור מהשורש את שיני הארס של ה"חמאס" ושותפיו ולשים קץ אחת ולתמיד לירי ולהפגזות על יישובי הדרום – "תִקנֶה" הממשלה כמה ימים של שקט מדומה ותאפשר לכנופיות החמאס" להתבצר טוב יותר ולהצטייד באמצעי לחימה נוספים לקראת העימות המכריע והבלתי נמנע עם כוחות צה"ל.
מן הראוי לשוב ולהזהיר: ארגוני טרור כמו חיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האסלאמי ואל קאעידה אי אפשר להרתיע בכמה פשיטות, מוצלחות ככל שיהיו; ככל שהאזרחים האוהדים אותם מרבים לסבול – הם צוברים יותר כוח ופופולאריות. אין כמעט ספק , שהנסיגה החד צדדית הישראלית מרצועת עזה נתפשה כהישג ישיר של החמאס והעניקה לארגון יוקרה ותמיכה עממית. הדרך היחידה להביסם היא באמצעות מבצע נוסח "חומת מגן": על צה"ל להיכנס מחדש לדרום הרצועה ולשהות שם ככל שהדבר יידרש, ככל שנשתהה – יהיה המחיר שנשלם כבד יותר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s