ראיון קידר באל ג'זירה

שיעור לדוגמה בעבור משרד החוץ בתחום ההסברה: ד'ר מרדכי קידר מרצה במחלקה לערבית וחוקר במרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר אילן בראיון ב"אלג'זירה" בנושא המשך הבנייה בירושלים!


המראיין: נמצא איתנו מתל אביב, מרדכי קידר, מהמחלקה הערבית באוניברסיטת בר אילן: מר מרדכי, ההחלטה הזו
(המשך הבנייה בהתנחלויות) הלא היא תקיעת מסמרים נוספים בארון הקבורה של המו"מ הפלסטיני ישראלי – האם לא כן ?
ד"ר מרדכי קידר: באמת שאינני מבין את הדיבורים האלה – האם על ישראל לבקש רשות ממישהו בעולם, כדי לבנות בירושלים ? ירושלים היא בירתנו מזה שלושת אלפים שנה, והיינו בה כאשר אבותיכם היו שותים יין, קוברים בנות בחיים וסוגדים לעוזא ואללאת ואלמנאת (אלילות) – למה עלינו בכלל לדבר על הדבר הזה ? זוהי עירנו מזה 3000 שנה ולעד ולעולמי עולמים !
המראיין: סליחה, מר מרדכי, סליחה, סליחה – אם אתה רוצה לדבר על היסטוריה, אנחנו נדבר על ה"קוראן"; אינך יכול לבטל את ירושלים מה"קוראן" ! אני מבקש ממך שתתרחק מביטויים המעליבים את הערבים והמוסלמים, בוא נתרכז בנושא שלנו, במטותא ממך.
ד"ר קידר: ירושלים אינה מוזכרת כלל בקוראן.
המראיין (מצטט נבוך מה"קוראן"): "ישתבח אללה אשר לקח את עבדו…"
מ. קידר (בהטעמה): ירושלים אינה מוזכרת ב"קוראן" אפילו פעם אחת, ואי אפשר לשכתב את ה"הקוראן" מעל מסך אלג'זירה.
המראיין: בוא נדבר על פוליטיקה, ברשותך.
קידר: ירושלים מחוץ למשא ומתן. ירושלים שייכת ליהודים. (נקודה). אי אפשר לשוב ולהעלות את נושא ירושלים בשום פנים ואופן, ואתם חוזרים ומעלים עניין זה שוב ושוב.

המראיין: ההתנחלויות, ההתנחלויות..!
קידר: אנחנו מדברים על דירות חדשות בתוך ירושלים, בתוככי העיר ירושלים.
המראיין: אתה מדבר על כאלף יחידות דיור, ויש החלטה להקים עשרת אלפים; ההחלטה הזו הוקפאה, וישנן הדלפות "מתחת לשולחן", על 1000 יחידות חדשות, על 2000, על 3000, וירושלים אט אט תכלול את כל הגדה המערבית, האין זה כך ?

קידר: אחי, ישראל אינה סופרת את הדירות שבונה קטר בחצי האי הקטרי – אז מה העניין שלכם בירושלים ? זוהי עירנו לנצח נצחים ואין זה מעניינה של אלג'זירה ולא של אף אחד אחר. (נקודה). ירושלים שייכת ליהודים בלבד !

הקריין: האם משמעות דבריך שהמשא ומתן בין הפלסטינים לישראלים מתבסס על יסוד העובדה המוגמרת, שאתה מדבר עליה עכשיו, מר מרדכי קידר ?

קידר: אחי, אני מזמין אותך לירושלים, כדי שתיווכח במו עיניך, איך היא הפכה לעיר פורחת, לאחר שהייתה עיר חרבה תחת ידי הערבים עד 1967. אנחנו שבנו ובנינו את העיר הזו מחדש והיא פתוחה עכשיו לכל הדתות, לנוצרים, למוסלמים וליהודים באופן שווה, כפי שלא הייתה מעולם תחת שלטון האסלאם. האסלאם הרחיק את היהודים מירושלים וגם את הנוצרים בחלק מהתקופות של שלטונו. עתה היא פתוחה לכולם.
המראיין: אני מבקש תשובה, מדוע בכל עת שנפתח משא ומתן פלסטיני-ישראלי, אתם מדברים על ההתנחלויות ומחליטים להוסיף עליהן כהנה וכהנה, וזאת, כדי לנגוס עוד אדמה, לייהד עוד שטחים פלסטיניים, ובדרך זו אתם מבקשים לערער כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית בעתיד – הלא כן ?
קידר: עד היום, בלי עין הרע, יש כבר שתי מדינות פלסטיניות, מדינה בעזה, ומדינה שתקום, אינשאללה, בגדה המערבית.
ואם הפלסטינים ימשיכו בהתנהגות הלא רצינית במשא ומתן – תהיה מדינה בחברון, ומדינה ברמאללה, ומדינה בשכם, ומדינה בג'נין.
המראיין: זה על פי המתאר שישראל מדברת עליו, אבל ההחלטות הבינלאומיות מנוגדות לכל מה שאתה אומר פה, מר מרדכי, ירושלים המזרחית כ ב ו ש ה, כ ב ו ש ה, כולם יודעים זאת.
קידר: הגדה המערבית אינה שייכת לשום מדינה בעולם. אין בגדה שום ריבונות לארץ כלשהי, ועל כן, לאף אחד אין את הזכות לומר, שזהו שטח כבוש – מאיזו מדינה נכבש השטח הזה ? אזור זה – כמו אנטרקטיקה בקוטב הדרומי – אינו בבעלותה של שום מדינה. ירדן הייתה ה כ ו ב ש ת  עד 1967, ועכשיו הגדה היא תחת שלטון ישראלי ובסמכותה ליישב אותה ככל שתחפוץ.

 

מרדכי קידר – יליד תל-אביב, 1952. שירת בחיל המודיעין, סא"ל במיל. מרצה במחלקה לערבית ומזרח תיכון, וחוקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים, אוניברסיטת בר-אילן. חוקר חברות ערביות, סוגיות מגדר בעולם האסלאמי, אסלאם מודרני, תנועות אסלאמיות וארגוני טרור. חבר במספר גופי מחקר העוסקים ברדיקליזם אסלאמי, פרשן לענייני ישראל והמזה"ת בכמה אמצעי תקשורת ערביים.

מרדכי קידר ב"מחלקה ראשונה"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s