ישמרני האל מידידיי

לפני הבחירות בארה"ב הוא אמר כי הוא רואה עצמו כציוני וכי נתניהו הוא חבר קרוב שלו  –  מה קרה לו, לאותו ידיד אמריקני?

מאת: יוסף עברון

סוף-סוף יצא המרצע מן השק:  מי שמסכן את שלום העולם ואת ביטחונה של ארצות הברית, הוא לא מחמוד אחמדינג'אד והנשק הגרעיני שהוא מפתח, ואף לא אוסאמה בן-לאדן מנהיג ארגון הטרור האיסלאמי אל-קאעידה, אלא (תתפלאו לשמוע) בנימין נתניהו. "ההחלטות שמקבל בנימין נתניהו לגבי המשך הבנייה מעבר לקו הירוק פוגעות בביטחונם של החיילים האמריקנים שנלחמים בעירק, באפגניסטן ובפקיסטן… זה מסכן את ארצות הברית וזה מסכן את שלום האזור…" – כך הצהיר ב"שיחות סגורות" "הידיד הגדול של ישראל", סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ובכך הצטרף לתעמולת הארס הזדונית של אחמדינג'אד, יורשו של היטלר במאה העשרים ואחת, הטוען כי "היהודים הם מחרחרי כל המלחמות והסכסוכים בעולם".
"לא צריך להיות יהודי כדי להיות ציוני ואני בהחלט רואה עצמי כציוני", הכריז ביידן לפני הבחירות לנשיאות ב-2008, כשהוא מציין בגאווה: "יש לי יחסים מצוינים עם בנימין נתניהו, הוא חבר אישי קרוב…" (בדומה לאמרה הנפוצה אצל מבקריה השליליים החריפים של ישראל, "כמה מידידיי הטובים הם יהודים…").

כך העניש סגן הנשיא את ראש הממשלה

כך, לפני הבחירות ב-2008, כשדעתו של ביידן עדיין זחוחה עליו; וכבר אמרו חז"ל, "אדם ניכר בכוסו, בכיסו ובכ-ע-ס-ו"; ואכן, כשקיבל את הידיעה על אישור הקמתן של 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה בירושלים במהלך ביקורו ב-2010 ב"יד ושם", כשהוא אמור להצטרף אחרי הביקור לראש הממשלה לארוחת ערב – בחר בכעסו לחזור למלונו "כדי להתרענן", ואיחר לארוחה בשעה. אחר-כך התפאר באוזני יושב-ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), כי איחר בכוונה לארוחת הערב עם נתניהו. כעין חזרה על התרגיל המשפיל של הנשיא אובמה, כשנפגש לאחרונה עם נתניהו.
אף כי ביידן אוהב להבליט את היכרותו עם המזרח התיכון ועם מנהיגי ישראל, ולפני צאתו לביקורו הנוכחי הבהיר למנהיגים היהודים בוושינגטון שהמטרה היא לחזק את הברית בין ישראל לארה"ב ולהדגיש את המחויבות של ארה"ב לביטחונה של ישראל – מן הראוי להזכיר, שבנובמבר 2010 צפויות למפלגתו בחירות קשות לסנאט ולקונגרס, ותוצאותיהן יהוו מבחן משמעותי למנהיגותו של אובמה, וביקור בישראל יכול היה בהחלט לשחק לטובה בגיוס הקול היהודי.

כך ביידן "שומר על ישבנה" של ארה"ב

הדעות לגבי יחסו של ביידן לישראל מעורבות: בתקופת כהונתו כסנאטור נהג להצהיר כי "ישראל היא הכוח היחידי של אמריקה במזרח התיכון, וכי אם ישראל לא הייתה קיימת ארה"ב צריכה הייתה להמציא אותה". עמדתו הנוכחית, לפחות, בנושא אירן, היא בעייתית בכל הקשור לעמדה הרשמית של ישראל. הוא היה בין הבודדים בסנאט שהצביע נגד החקיקה להטלת סנקציות על גופים שסוחרים עם אירן והתנגד להצבעה קודמת בסנאט, שקבעה כי משמרות המהפכה האירניות הן ישות טרור. הוא אינו מאמין, שאירן, אכן, מייצרת נשק גרעיני ומכל מקום, "היא אינה מהווה איום גרעיני כלפי ארה"ב…".

האיום הקיומי מצידה של אירן-גרעינית כלפי ישראל אינו מטריד אותו; הוא מתנגד לתקיפה באירן וכן לבידודה; ולעומת זאת, מטעים את הסיכון שמהווה פקיסטן המחזיקה כבר בנשק גרעיני ו"ממשלתה עלולה לקרוס כתוצאה מפעולה אמריקנית באיראן…". ביידן תומך נלהב בהקמתה של מדינה פלסטינית לצידה של ישראל, לא משום שהוא אוהד את הפלסטינים אלא משום שהדבר הוא טוב לארה"ב, "כי אז ישרור שלום במזרח התיכון", ויפחת הסיכון ל"הסתבכותה" של ארה"ב בפעילות צבאית באזור, וכך תימנע פגיעה בביטחונם של החיילים האמריקנים שנלחמים בעירק, באפגניסטן ובפקיסטן. ובא לארה"ב הגואל…מה יהיה היקף הוויתורים הטריטוריאליים והפוליטיים של ישראל להגשמתו של חלום המדינה הפלסטינית – והאם אותה מדינה לא תהפוך עד מהרה לשלוחה של אירן, שתערער את עצם קיומה של מדינת ישראל – זה פחות חשוב בעיניו של ג'ו ביידן, הגורס "כי על ארצות הברית לגלות מדיניות מאוזנת יותר במזרח התיכון", אך מוסיף להתהדר בתואר של "ידיד". ובעל-כורחך אתה נזכר באמרתם של חז"ל: "ישמרני האל מידידיי – מאויביי אשמר לבד…".

פורסם במחלקה ראשונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s