בן גוריון: ירושלים המאוחדת בירתה הנצחית של מדינת ישראל

bengurionשבעה שבועות לאחר הניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים, משיב מייסד המדינה, דוד בן גוריון, ב-1967 למקטרגי שנות ה-2000 על זכותה הריבונית של ישראל על ירושלים המאוחדת. (פורסם במאי 2009)

מאת יוסף עברון

  • הזיקה הנפשית העמוקה למולדת הקדומה של ישראל, לירושלים, וללשון העברית שבה נתחבר ספר הספרים – אלה הם המעיינות העמוקים והנאמנים , מהם שאבו פזורי ישראל את הכוח המוסרי והנפשי בגולה לעמוד מאות שנים בכל קשיי הנכר ולהתקיים עד בוא הגאולה הלאומית.
  • כשם שלא ויתר העם היהודי במשך אלפי שנה על אמונתו , על ייחודו הלאומי ועל תקוותו לשוב לציון ולירושלים – למרות רדיפות שלא היו כמותן בהיסטוריה – לא ויתרה ישראל על ירושלים, העיר שהיא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הישראלית, מאמונת ישראל ומנשמת עמנו.
  • בעקיפין ובמישרין הייתה ירושלים המטרה הראשית לצבאות הפלישה של מדינות ערב במלחמת הקוממיות, לערבים היה חשבון נכון: הכנעת ירושלים היהודית,כיבושה או החרבתה יתנו מכת מוות לכל היישוב היהודי וישברו את רצוכן היהודי ויכולתם לעמוד מול התוקפנות הערבית. ואמנם, אילו איבדנו אז את ירושלים עלול היה הדבר להיות מכת מוות ליישוב היהודי כולו.
  • במלחמת הקוממיות ובמלחמת ששת הימים ידע הנוער הלוחם שלנו לחרף נפשו על בירת קדשנו לא פחות משעשו זאת אבותינו בימי הבית הראשון והשני. אין ספק, שהשטח החשוב והיקר ביותר שגבורת צה"ל החזירה לרשותנו במלחמת ששת הימים הוא ירושלים העתיקה וסביבותיה.
  • יש רק דרך אחת להבטיח לנצח נצחים את יהודיותה וישראליותה של ירושלים הגדולה והשלמה – לא על ידי הרחקת התושבים הלא יהודיים אלא על ידי הבאת רבבות משפחות יהודיות. רק מפעל התיישבות בתוך העיר העתיקה וסביבותיה יחזיר לעולמים את ירושלים לעם שיצר בעיר זו ערכים בני אלמוות ועשה עיר זו למשוש תבל. (דוד בן גוריון מתוך דבריו בכנסת ב- 31.7.1967 – שבעה שבועות לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים)

הדרך היחידה להבטיח את יהדותה וישראליותה של ירושלים
הוא באכלוסם המהיר ביהודים של הרובע העתיק וסביבותיה

יש רק דרך אחת להבטיח למעשה ולנצח נצחים את יהדותה וישראליותה של ירושלים וסביבותיה – ממזרח העיר עד מורד הר הצופים, מצפונה עד אחרי שדה התעופה בעטרות, קלנדיה בלע"ז, ומדרומה ועד אחרי קבר רחל אימנו – לא על ידי הרחקת לא יהודים משטח זה – להיפך, כל שנדרש הוא להעלות מצבם הכלכלי והתרבותי של תושביה הנוכחיים – אבל שומה עלינו ליישב, לשקם ולאכלס ביהודים, ובהקדם האפשרי, את הרובע היהודי בתוך ירושלים ואת סביבותיה של ירושלים – ממזרח, מצפון ומדרום…

עלינו לעקור כל מחיצה והבדלה בין ירושלים העתיקה המזרחית לבין ירושלים החדשה, המערבית – ולהפוך שתיהן לעיר אחת מאוחדת ומושלמת על תושביה היהודים והלא יהודיים, עם עירייה אחת , נבחרת לפי החוק על ידי כל תושביה וכפופה למרות הריבונית של מדינת ישראל… וראשיתו של מפעל זה, שאנו חייבים בהחשתו במלוא יכולתנו ומאמצינו, צריכה להיות בחידוש המחפעל שהוקם על הר הצופים במעמד הד"ר ויצמן…
יש לבנות מיד בתי מגורים למורים ולתלמידים בסביבת הר הצופים, שלא יצטרכו לנסוע יום-יום ממערב למזרח. יש בסביבת הר הצופים שטחים ריקים של המדינה ושל בעלים פרטיים, את השטחים הפרטיים יש להפקיע ולפצות בעליהם פיצויים הוגנים לפי החוק… אבל אין להסתפק בכך, עלינו להרחיב את שדה התעופה בעטרות, שידמה לשדה תעופה מודרני ורחב ידיים, שיאפשר למטוסים החדישים הגדולים והמהירים ביותר להגיע אליו.

 

עלינו להקים במהירות יישובים יהודיים בסביבת ירושלים

אולם זה אינו הכול. עלינו לתכנן ולהקים בזמן הקרוב ביותר, ובמאמץ הגדול ביותר יישובים יהודיים בצפונה, במזרחה ובדרומה של ירושלים – עד קבר רחל אימנו, כמובן מאליו – בשטחים הריקים מאדם, מבלי לפגוע באלה הגרים בסביבה זו. עלינו להקים יישובים יהודיים, גם מחוץ לרובע היהודי שבירושלים העתיקה, יישובים שיתפרנסו ממלאכה וחרושת, מתחבורה וממסחר, ובמידת האפשר, גם מחקלאות.

אני מאמין שלא רק רבים מתושבי ישראל אלא גם יהודים רבים מארצות הרווחה , בעלי הון ויוזמה, חזון ותושייה, יבואו להשתקע בסביבות ירושלים המזרחית, אם רק הממשלה תעשה את חובתה, שניצחון צבאנו הטיל עלינו… שום גורם לא יעלה רמתם הכלכלית והתרבותית של תושבי המקום הערביים ובני עמים אחרים כצמיחת יישוב יהודי מודרני, בעל יוזמה יוצרת בירושלים וסביבתה.

רק מפעל התיישבות זה בירושלים העתיקה וסביבותיה יחזיר לעולמים את ירושלים לעמנו, העם אשר יצר בעיר זו ערכים בני אלמוות ועשה עיר זו למשוש תבל גם בחורבנה וגלותה… ותתקיים בימינו הנבואה: "מציון תצא תורה – ודבר ה' מירושלים", ירושלים בירת הנצח של עם עולם, מימי דוד המלך ועד סוף כל הדורות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s