גל עלייה, אם לא עכשיו, אימתי?

שמואל כץ, 1956
שמואל כץ, 1956

למעלה מ-5,000 עולים הצפויים להגיע השנה מצרפת ויותר מ-1,000 העולים שהגיעו בזמן המלחמה בעזה מהווים שינוי מעודד בפעילות משרד העלייה. אבל, פוטנציאל העלייה רחב מימדים הרבה יותר. גל האנטישמיות באירופה – הניזון משורשים אנטישמיים עתיקי ימים והגירה מוסלמית מסיבית המאיימת על הצביון הערכי באירופה – מחייב את המדינה היהודית לשנס מותניים ולהביא ליצירת (ולא רק קליטת) גל עלייה משנה-משחק, באמצעות מדיניות עלייה פרו-אקטיבית בהנהגת ראש הממשלה.
מאת: יורם אטינגר

הצורך במדיניות עלייה פרו-אקטיבית

בניגוד לכל ראשי הממשלה מאז 1992, ראשי הממשלה בן גוריון, אשכול ושמיר ראו בעלייה את בבת-עינם ויזמו מדיניות עלייה פרו-אקטיבית, למרות התנגדות פנימית ובינלאומית.  הם פעלו והביאו לעלייה מסיבית ולא לטפטוף של מספר עשרות אלפי עולים לשנה.

מדיניות עלייה פרו-אקטיבית היא המשך ראוי למלחמה בעזה, המדגיש אופטימיות ונחישות, קורא תגר על איומים, ומפגין יכולות, יצירתיות ואמון בחיוניות ארוכת-הטווח של ישראל: "כאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ".

חלון ההזדמנויות לעליית 500,000 עולים ב-5 שנים מרוסיה, אוקראינה, גרמניה, צרפת, אנגליה, בלגיה, הולנד, הונגריה, ארגנטינה, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ועוד מדינות פתוח לרווחה עקב החרפת האנטישמיות, התפכחות מאשליית הדמוקרטיה ברוסיה ואוקראינה, התפשטות האסלאם האגרסיבי באירופה, היתרון הכלכלי היחסי של ישראל, התפכחות מאשליית "הכסף הקל" באירופה וארה"ב, ותשתיות חינוך יהודי/ציוני המטפחות נכונות לעלייה. גיור 300,000 עולי ברה"מ המוכרים כיהודים לפי "חוק השבות", אך לא "כהלכה", יעניק רוח גבית לעלייה מרוסיה ואוקראינה. אבל, חלון ההזדמנויות לא ישאר פתוח לרווחה לזמן רב, ולכן יש לפעול מיידית.

כדי לגייס משאבים פיננסים  (על רקע הוצאות המלחמה בעזה), על ראש הממשלה להציג מדיניות עלייה פרו-אקטיבית, כמטרת-על של העם היהודי, בכינוס חרום של אנשי הון יהודיים מארה"ב, קנדה, אוסטרליה, רוסיה, בריטניה, צרפת, גרמניה, פנמה, ברזיל וארגנטינה. המדיניות הפרו-אקטיבית מתחייבת נוכח מצוקת קהילות יהודיות והזדמנות היסטורית לשדרוג דרמטי של תשתיות כלכלה, תעבורה, תקשורת, חינוך, בריאות, רפואה, טכנולוגיה, מדע וביטחון במדינה היהודית, שישפר באופן דרמטי את כלכלת, ביטחון וכושר ההרתעה של ישראל.  כמו כן, "מפעל הבונדס" מסוגל להגדיל במיליארדי דולרים את היקף ההשקעה של מוסדות פיננסים, מדינות, איגודים מקצועיים ובודדים באיגרות חוב של המדינה, הנושאות ריבית תחרותית ביותר.

על ראש הממשלה להקים כוחות משימה פרו-אקטיביים במשרה מלאה 24/7 – לפי מדינות מוצא של העולים – למימוש פוטנציאל העלייה, כולל איתור מגזרים מקצועיים חיוניים כגון רופאים, אחיות, מהנדסי תשתיות, מחשבים, טילים וגרעין, גז טבעי, טכנאים, ועוד.  כוח משימה נוסף במשרה מלאה 24/7 יזום מסלול מהיר של תקנות, הוראות שעה, ותחיקות לקיצור הליכים ביורוקרטיים בקליטת עולים מהירה ויעילה. משרדי ממשלה יכינו תכניות להרחבת תשתיות לקליטת העלייה: תעסוקה, מגורים (תוך ניצול היוזמה למהפיכה של גורמי תחרותיות,מחיר, זמן ואיכות הבנייה), תעבורה, חינוך, רפואה, בריאות, אנרגיה, טכנולוגיה, מדע, ועוד.

גל עלייה של 500,000 יהודים ב-5 שנים יהווה מנוע צמיחה כלכלי, ביטחוני ומדיני שיזניק את ישראל לגבהים חסרי-תקדים. החמצת חלון ההזדמנויות ההיסטורי והתמכרות לטפטופי עלייה יביאו לבכייה לדורות.
יורם אטינגר, שגריר (בדימוס) "במחשבה שנייה: יוזמה ישראל-ארה"ב"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s