הכביש הדו-סטרי בין ירושלים לוושינגטון

etingereport יורם אטינגר* סוקר את שיתוף הפעולה הדו-סטרי של יחסי ישראל -ארה"ב, ומצביע על מגמה הולכת וגדלה של תרומת ישראל לאינטרסים האמריקאים באזור, למרות חילוקי הדעות בנושא הפלסטיני.


בשנות ה-50' היו יחסי ישראל-ארה"ב משולים
 לכביש חד-סטרי: ארה"ב נתנה וישראל קבלה.  ב-1952 נדחתה המלצת הרמטכ"ל האמריקאי, בראדלי, לשדרג את ישראל לרמת בעלות הברית הבכירות כגון איראן וטורקיה.

ב-2014 איראן מהווה איום מרכזי על ארה"ב, טורקיה מנהלת מדיניות מוסלמית ולא מערבית, מצרים נחשפת כבלתי-יציבה ועוינת את ארה"ב, וסעודיה וירדן הפרו-אמריקאיות (לפי שעה) חשופות להשלכות הצונאמי הערבי.  ב-2014 מדגיש הרחוב הערבי הבוער את ישראל כבעלת הברית היחידה של ארה"ב שהיא יציבה, אמינה, יעילה, דמוקרטית וללא-תנאי, היכולה ונכונה להאריך את היד האסטרטגית המתקצרת של ארה"ב, כאשר האיומים מחריפים ורוסיה וסין מעמיקות חדירתן למזה"ת.

ב-2014 יחסי ישראל-ארה"ב משולים לכביש דו-סטרי לתועלת-הדדית, כאשר תרומת ישראל לאינטרסים אמריקאים הולכת וגדלה: הרחבת תשתית התעסוקה, המחקר, הפיתוח והיצוא בארה"ב; שרותי מעבדה בתנאי-קרב לתעשיות הביטחוניות בארה"ב; שדרוג תורות הלחימה ויכולות המודיעין, הלוחמה בטרור וביטחון הפנים של ארה"ב.

לדוגמא, למעלה מ-300 ענקיות הייטק מארה"ב פועלות בישראל וממנפות את המוח הישראלי לקידום מעמדן בתחרות העולמית. 55% מפיתוחי "היולט-פקארד" בוצעו בישראל. מרכזי הפיתוח של IBM רשמו למעלה מ-470 פטנטים, ובאוגוסט 2013 רכשה IBM את החברה הישראלית ה-13 שלה.  "אינטל" חבה את יתרונה התחרותי לארבעה מרכזי פיתוח בישראל,  מרכז הפיתוח הגדול ביותר של "מארוול" מחוץ לארה"ב ממוקם בישראל, ו"מיקרוסופט" רואה בישראל צינור מוביל של רעיונות חדשניים.

ישראל משתמשת במאות מערכות נשק של התעשייה האמריקאית, מעבירה ליצרנים לקחי קרב, שהובילו לאלפי שדרוגים (במטוסי אפ-16, אפ-15, ועוד), משפרים את יתרונה התחרותי של ארה"ב, תורמים מיליארדי דולרים לכלכלה האמריקאית ומקדמים את ביטחונן הלאומי של ארה"ב וישראל.

תורות הלחימה של ישראל בטרור הפלשתיני מככבות בפורט לבנוורת' – מרכז החשיבה של הצבא האמריקאי. יחידות עילית של המארינס מתאמנות בישראל בדרכן לאפגניסטן ונהנות מניסיון צה"ל בלוחמה בשטח בנוי, מטעני צד, מכוניות תופת וטרור מתאבדים. מפקדי משטרה מארה"ב מקבלים הכשרה בישראל בתחומי ביטחון פנים כגון זיהוי ופירוק חומרי נפץ. חילות האוויר של ישראל וארה"ב מקיימים תרגילים משותפים הממנפים את ניסיון הקרב הישראלי. לאחר מלחמת ששת הימים הגיעו ארצה 15 קצינים בכירים מארה"ב ללימוד לקחי המלחמה והנשק הסובייטי; לאחר מלחמת יום הכיפורים הגיעו ארצה 50 קציניםשהפיקו חמישה כרכים עבים של לקחים שיושמו בצבא ובתעשייה הביטחונית של ארה"ב.  ב-2014 ישראל מעבירה לארה"ב מידע מודיעיני רב יותר מכל מדינות נאט"ו יחדיו.

ישראל מהווה מוצב-קדמי אמריקאי כפי שהופגן במלחמת 1967, שטרפדה את הניסיון המצרי להפיל את המשטרים הערבים הפרו-אמריקאים במפרץ הפרסי.  ב-1970 גרם כושר ההרתעה הישראלי לנסיגת הפלישה הסורית הפרו-סובייטית לירדן הפרו-אמריקאית. ב-1981 הרסה ישראל את הכור הגרעיני בעיראק והסירה מעל סעודיה, ירדן וכווית הפרו-אמריקאיות איום חיסולי. ב-2007 וב-2012/3 הפציצה ישראל את הכור הגרעיני ומערכות נשק מתוחכמות בסוריה ומנעה תרחישים מסוכנים יותר במלחמת האזרחים שם.

לדברי הגנרל הייג, שהיה מפקד נאט"ו ומזכיר המדינה האמריקאי: "ישראל היא נושאת המטוסים האמריקאית הגדולה ביותר שאינה זקוקה לחיילים אמריקאים, עוגנת באזור חיוני לארה"ב ואי אפשר להטביעה. אלמלא ישראל, היה על ארה"ב להציב באזור עוד נושאות מטוסים עם עשרות אלפי חיילים בעלות של כ-15 מיליארד דולרים, הנחסכים עקב קיומה של ישראל."

בניגוד לתובנה המקובלת, שיתוף הפעולה ישראל-ארה"ב נוסק למרות חילוקי דעות בנושא הפלסטיני. כמו כן, ישראל אינה נתמכת סיוע חוץ כמו פקיסטן, מצרים וירדן. היא בעלת-ברית בכירה ושותפה להשקעה אמריקאית בישראל, הנהנית מתשואה חסרת-תקדים, גבוהה מהשקעה בכל מדינה אחרת.   

 

*יורם אטינגר, שגריר (בדימוס) "במחשבה שנייה: יוזמה ישראל-ארה"ב"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s