יוסף עבו עברון – לקט דברים לזכרו

neriפרופ' משה ארנס, לשעבר שר הביטחון:

יוסף עברון ואני עברנו מסלולי חיים מקבילים. שנינו אנשי האצ"ל. שנינו עבדנו
בתעשייה הביטחונית – הוא בתעשייה הצבאית, ואני בתעשייה האווירית. הוא אף
כתב מחקר חשוב על התעשייה הצבאית. דרכנו הצטלבו רק בשנים האחרונות, כאשר יוסף עברון עסק בהכנת הביוגרפיה של עמיחי פאגלין, הרי הוא "גידי", קצין המבצעים האגדי של האצ"ל. בילינו שעות רבות ביחד, הספקתי להכיר אותו ולהעריך את אישיותו המקסימה וכישרונותיו הרבים

שנינו הערצנו את "גידי", ואני שמחתי שספרו של יוסף עברון מאפשר לרבים להכירו ולהעריך את תרומתו הגדולה לגירוש השלטון הבריטי מן הארץ ולהקמת מדינת ישראל. כמובן, שוחחנו לא מעט על המצב במדינה, על מדיניות וגם על פוליטיקה. התברר שאנחנו על פי רוב מסכימים, וכי מה הפלא?
הרי באנו מרקע דומה. הייתה לו עין חדה וכושר ניתוח. הוא ידע לפרק מצבים מורכבים למרכיביהם ולהפריד בין העיקר והטפל. בשנותיו האחרונות הפעיל יוסף אתר באינטרנט בשם "מזכר", שבו לצד מאמרים בענייני השעה, העלה פרקי זיכרונות, בעיקר מתקופתו באצ"ל, ולחם בשקרים ובעלילת הכזב שהוטחו מפעם לפעם בארגון, במורשתו ובחבריו הלוחמים. טוב שפרקים אלה יכונסו, עתה, כאשר יוסף עברון איננו עוד, אל קובץ אחד, כי יש להם ערך לדורות, כדי להפיץ את האמת על המאבק לשחרור ארץ-ישראל ולהקמת המדינה. לא הספקתי להכיר את כל עבודותיו של יוסף עברון, אך ברור לי שספרו "גידי" הינו ספר מופת ואני מקווה שהוא ייקרא על-ידי רבים. בספר זה, כמו גם בשאר ספריו ומאמריו, תישמר לעד גם מורשתו הלאומית של יוסף עברון ז"ל, לוחם, חוקר, סופר ומאמין.

פרופ' יעקב נאמן, לשעבר שר המשפטים:

זכיתי להכיר ולהוקיר את יוסף עבו עברון ז"ל כמנהיג, סופר ומעל לכל כאדם המקרב את הציבור במדינת ישראל למסורת, ובמיוחד המסורת הנפלאה של משפחתו, משפחת עבו, שמייסדה הרב שמואל עבו זצ"ל עלה לארץ מאלג'יר לפני קרוב ל – 200 שנה. הסופר יוסף עבו עברון ז"ל האדיר מסורת משפחתית של אחדות ואהבת ישראל בתהלוכה החגיגית בערב ל"ג בעומר, היוצאת מדי שנה מבית עבו בצפת בליווי ספר התורה של מייסד שושלת עבו, לבית הכנסת של הרשב"י במירון. יוסף עבו ז"ל הצטיין כסופר וכעיתונאי במשך למעלה מחמישים שנה. בכל כתביו אבן היסוד הייתה אחדות העם ושמירת המסורת. בצעירותו היה חבר פעיל במחתרת שפעלה נגד השלטון הבריטי ולאחר מכן שירת כחייל קרבי ומפקד ביחידות הנבחרות בצה"ל. זכיתי להכירו בשנים האחרונות כאדם המקרב לבבות בחום ומקדיש עצמו במסירות ובאמונה לצורכי הציבור. זכות אישית הייתה לי להכיר את אישיותו המקסימה ומסירותו התמידית למען המטרה שהייתה דגל חייו, להביא לשלום ולאחדות בקרב תושבי המדינה. זכר הריקוד המרגש עמו בערב ל"ג בעומר
בשנים האחרונות, יישאר בליבי לעולם. על אדם כיוסף עבו עברון ז"ל אמרו חז"ל: "חבל על דאבדין ולא משתכחין". יהי זכרו בלב כולנו לעד.

יוסי אחימאיר, מנכ״ל מכון ז'בוטינסקי:

מכון ז'בוטינסקי, עובדיו וחברי הנהלתו, משתתפים באבלכם הכבד.
הוא שב הביתה, לצפת שלו, למנוחת עולמים, בעיר בה נולד, ורב הצער על כי לא נראה אותו עוד בתוכנו ולא נקרא עוד את מאמריו רבי העניין והמידע, מאמרי עדות וניתוח של ימי הלחימה למען הקמת המדינה וביסוס ביטחונה. יוסף עצמו תרם תרומה עצומה לחקר האצ״ל, שעם חבריו נמנה. הוא רדף אחר הדיוק והאמת, ולא אחת חרה לו על שהיסטוריונים, גם מן המחנה ״שלנו״, טעו וסילפו. יוסף השאיר אחריו כמה ספרי מחקר חשובים, ביניהם על התעשיות הביטחוניות בישראל, וכמובן ספרו הייחודי על ״גידי״, שהוא נכס צאן ברזל בספרות המחתרת. בספריו אלה, במאמריו ובכל אשר עשה, ינון לעד זכרו הברוך.

איתן הבר, מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר:

משפחה יקרה, הרשו לי להשתתף בצערכם ואבלכם עם לכתו מאתנו של ראש המשפחה, יוסף עברון ז״ל. הכרתי את יוסף כאשר שירתי ככתב צבאי ב״ידיעות אחרונות״ ובשנים שלאחר מכן. אהבתי את אהבתו לתעשיות הביטחוניות בפרט, למערכת הביטחון ולמדינת ישראל וארץ ישראל בכלל. הנוף הישראלי אינו מתחדש, לצערי, בדמויות שכמותו. אני יודע, לצערי מניסיון אישי, שאין בכוחן של מילים לנחם ואולי תתנחמו במעשיו הטובים, בפעילותו הנמרצת ובאהבתו.

יורם אטינגר, שגריר ישראל בארה"ב בדימוס:

תנחומי לכל המשפחה על פטירת יוסף, פטריוט יהודי-ציוני שהאמין ופעל למען נצח ישראל, מנהיג מונחה עקרונות ולא נוחיות, סופר ועיתונאי קורא תגר על תקינות פוליטית, חוקר יסודי ואמין, איש וחבר אמת שהקדיש את חייו לביצור העם היהודי והמדינה היהודית.

שמעון כהן, עורך, ערוץ שבע:

בצער ובהלם עמוק נודע לנו היום על פטירתו הפתאומית של יוסף עברון היקר. מיהרנו בכאב לפרסם כתבה על דמותו, אישיותו ופועלו העיתונאי והספרותי, והוספנו קישור לרצף הכתבות שפרסם באתרנו. נראה לנו שקישור זה יוכל להיות עדות ולו מזערית, לראייתו הרחבה וההיסטורית של הקורות אותנו, ראייה שחסרה כל כך בעיתונות תקופתנו. אבקש להביע שוב את צערי העמוק על לכתו, מדובר באדם נדיר ומיוחד שלא רבים כמותו ראתה הארץ הזו ולא רבים כמותו היו למדינה עדים ללוותה מאז הקמתה. אדם שיחסר לכולנו, לעם ישראל ובוודאי לכם כבני משפחתו.

אלי חזן, ליכודניק, ישראל היום:

יוסף עבו עברון לוחם האצ"ל ועיתונאי מוערך – הלך לעולמו. הוא השפיע עלי רבות. יוסף שייך לעולם של לוחמים בעולם לא ציני, אנשים שהקדישו באמת ובתמים את חייהם בעבור אידיאל נעלה של בניית אומה ותיקון חברה.

תולדות חייו ופעלו

ספרים שכתב

sefer1

sefer2

מודעות פרסומת

2 תגובות בנושא “יוסף עבו עברון – לקט דברים לזכרו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s