"מִזכּר" מתאבל – משה ארנס –אחרון הג'נטלמנים בליכוד


בגיל 93 הלך מעמנו איש צנוע אך בעל הדר. איך זה מסתדר ביחד? את הסוד הזה לקח עמו פרופ' משה (מישה) ארנס אלי קבר… על מורת רוחו ממדיניות הביטחון בממשלות שבהן היה שר, סיפר ליוסף עברון ז"ל, מייסד אתר "מִזכּר".
מאת: אלומה עברון

בליכוד מתאבלים מרה. "אחת הדמויות הנערצות על כולנו", מצהירה יהודית עברון, חברת מרכז הליכוד, דור המייסדים ולוחמת בית"ר ואצ"ל. "הוא שמר על כל עקרונותיו של זאב ז'בוטינסקי, מורה הדור של כולנו: דבק באהבת ארץ ישראל ועם ישראל על כל פלגיו ושכבותיו. עבורנו שימש דוגמא ומופת להדר המפורסם של ז'בוטינסקי: התנהגות אצילית ברוח ערכי תנועת בית"ר, הכוללת נימוס ודרך ארץ כלפי כל אדם באשר הוא, ללא אפליה בין מגזר זה לאחר. בדיונים בכנסת או בממשלה, שבה כיהן כשר ביטחון שלוש פעמים, וכן כשר חוץ, מעולם לא העליב איש, לא התקיף מילולית, לא התלהם בוויכוח ולא הרים את קולו. בלט מאוד על רקע ההתנהלות הצעקנית והאינטרסנטית שהפכה לחם חוק בפוליטיקה הישראלית.". היא יודעת גם לספר, כי עקשנותו לדבוק בדרך הימנית הפוליטית עד יומו האחרון, היא בהחלט ברוח תורת ז'בוטינסקי, שלא ויתר על העיקרון של ארץ ישראל לעם היהודי. על כך נלחם כל חייו. ובמילה אחת? "היה ונשאר פייטר!", מסכמת יהודית עברון.

על מורת רוחו ממדיניות ממשלות שבהן היה שר, סיפר ליוסף עברון ז"ל, מייסד אתר "מִזכּר", בריאיון מיוחד שהעניק לו אחרי שלוש כהונות כשר ביטחון, בקיץ 2007, רגע לפני מבצע "עופרת יצוקה" (שהחל בינואר 2008). "ההפגזות באין מפריע לעבר יישובי הדרום, ללא כל תגובה הולמת, הנן חרפה מתמשכת!", אמר באותו ריאיון. מצלצל כאילו נאמר ב-2018 אחרי 600 הטילים שירה חמאס לעבר הדרום? אכן…משפט שמתאים לכל התקופות…גם ל2011, אחרי מבצע "עופרת יצוקה", שבו המשיך פרופ ארנס וטען "הכול נובע מאי השלמת המלאכה במבצע עופרת יצוקה!", כשהוא מצטער על היציאה מעזה , יציאה שהמשכה בעוד התקפות על ישובי הדרום ב-2011. מה שהוביל למבצע "צוק איתן" ב-2014, שגם הוא כידוע, לא הוביל לרגיעה מכיוון החמאס. ולזאת היינו עדים למרבה הצער בסוף שנת 2018…

נביא? גאון מדיני? לא בטוח שפרופ' ארנס היה מוכן לקבל כתרים כאלה. מה שבטוח הוא, שהיה איש שעמד על עקרונותיו הימניים עד יומו האחרון. ומי יודע, אם בהסתלקותו לא סימן את קץ עידן הימין האמיתי, הז'בוטינסקאי, בליכוד. יהי זכרו ברוך!

 


פורסם בליכודניק

פורסם במחלקה ראשונה, יואב יצחק

קישור לראיון של יוסף עברון עם פרופ' משה ארנס, אוגוסט 2007

קישור לכתבה של יוסף עברון על פרופ' ארנס, ב 2011 (הכתבה פורסמה מחדש ב-2014 על רקע מבצע "צוק איתן")

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s